Wycieczka na Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie

Dodano:

W dniach 10-11 października 2007 r uczniowie naszej szkoły pod opieką mgr Barbary Wciślak, mgr Katarzyny Miśty i mgr inż. Adama Mandzelowskiego brali udział w wycieczce po Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim. Była to wycieczka tematyczna, obejmująca miejsca związane z II wojną światową i prowadziła szlakiem ścieżki przyrodniczej po Pogórzu. Celem było też przybliżenie uczniom historii i kultury Łemków. Wyjazd ten był ponadto plenerem fotograficznym dla miłośników fotografii.
W pierwszym dniu wyprawy zwiedziliśmy zespół schronów pochodzących z II wojny światowej w Stępinie. W miejscu tym doszło m.in. do tajnego spotkania Hitlera z Mussolinim. Następnie ruszyliśmy na szlak turystyczny w kierunku szczytów Chełmu, Barda i Klonowej Góry. Po powrocie do Stępiny odbyło się ognisko - z pieczeniem kiełbasek, śpiewami przy akompaniamencie gitary. Nie zabrakło również meczu piłki nożnej, w którym uczestniczyli przedstawiciele klas oraz prof. A. Mandzelowski. Wieczorem zwiedzaliśmy Iwonicz Zdrój. Tam też nocowaliśmy.
Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania kościoła Bernardynów w Dukli, gdzie znajdują się relikwie św. Jana z Dukli. Następnie udaliśmy się na cmentarz wojenny oraz do muzeum militariów i pojazdów wojskowych czasów walk o Przełęcz Dukielską podczas II wojny światowej. Następnym punktem wycieczki była Pustelnia św. Jana z Dukli. Potem udaliśmy się do muzeum Łemków w Zyndranowej, gdzie wysłuchaliśmy bardzo ciekawych informacji o życiu tej grupy etnicznej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Chyrowej, aby zobaczyć jedną z najładniejszych cerkwi. Na koniec pojechaliśmy do ruin zamku w Odrzykoniu.

Zespół Schronowy Stępina - Cieszyna

  • Fortyfikacja została wybudowana przez hitlerowców w latach 1940-41 niemal na pograniczu dwu wsi Stępina i Cieszyna. Jest to największy zespół schronów kolejowych i zarazem jeden z dwóch zachowanych w Polsce. Zajmuje obszar 0,5 km2 i składa się z 7 obiektów: nadziemny schron tunelowy - unikatowy w skali europejskiej zabytek architektury obronnej,
  • nadziemny schron - maszynownia niegdyś z urządzeniami energetycznymi i filtracyjnymi,
  • 5 schronów bojowych - 2 wartownie (jedna z nich wtórnie przekształcona w schron strzelnicowy) i 3 ze stanowiskami karabinów maszynowych.

Schrony bojowe służyły do obrony i nadzoru nad drogami dojazdowymi do głównych obiektów. Liczący 480 m długości, 8,3 m szerokości i 12 m wysokości schron tunelowy o grubości ścian 2 m, przeznaczony dla pociągu sztabowego, kształtem przypomina lekko wygiętego węża i przylega do zbocza. Ma ostrołukową konstrukcję, dzięki której w czasie bombardowania pociski ześlizgiwały się z obłych ścian. Aby zachować naturalne walory tego terenu, dodatkowo nad tunelem rozłożono siatkę, na której posadzono drzewa, co miało utrudnić zlokalizowanie tego obiektu. Tunel i pozostałe obiekty otoczono drutem kolczastym, uniemożliwiającym podejście. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, co zresztą potwierdza dokumentacja fotograficzna drukowana w ówczesnej prasie, że 27-28 sierpnia 1941 r. tutaj właśnie miało miejsce spotkanie Hitlera z Mussolinim w związku z agresją na ZSRR. Druga dłuższa wizyta Hitlera przypadła jeszcze tego samego roku w październiku. Bywali tutaj również: Himmler, Keitel i Rommel, a także generałowie i marszałkowie Wermachtu.