Kursy branżowe nauczycieli ZSE w Portugalii

Dodano:

W okresie od 23.05.2022 do 27.05.2022 grupa 6 nauczycieli ZSE uczestniczyła w branżowych kursach zawodowych z elektroniki i informatyki w Portugali. Szkolenia zostały zorganizowane we współpracy Zespołu Szkół Elektronicznych z partnerską instytucją szkoleniową WakeUp Projects S.L. oraz firmami z branży elektronicznej i informatycznej regionu Algarve w ramach akredytowanego projektu Erasmus+ nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000008145. W szkoleniach uczestniczyli nauczyciele przedmiotów zawodowych: mgr inż. Paweł Głowacki, mgr inż. Robert Kasza, mgr inż. Elżbieta Miłto, mgr inż. Zbigniew Niedbała, mgr inż. Monika Różak, mgr inż. Krzysztof Stec.

40-godzinne szkolenie w branży elektronicznej zostało przeprowadzone przez firmę TrueInox zajmującą się produkcją sprzętu AGD takich jak lodówki, zamrażarki czy maszyny do koktajli, a w branży informatycznej  przez firmę Clube do Harware zajmującą się naprawą i konserwacją systemów komputerowych, odzyskiwaniem danych, usługami sieciowymi.  Część szkolenia przeprowadzono w firmie Tecnicontrol oferującej usługi min. z zakresu alarmów przeciwpożarowych, instalacji dozoru elektronicznego, sieci telekomunikacyjnych.

Podczas szkolenia nauczyciele poznawali funkcjonowanie portugalskich firm, specyfikę pracy portugalskich specjalistów, stosowanym sprzętem, technologiami elektronicznymi i informatycznymi. Wykonywali zadania zawodowe związane z profilem działalności firm, tj. diagnostyka i konserwacja sprzętu informatycznego i elektronicznego, programowanie obrabiarek CNC, instalacja systemów alarmowych, usługi sieciowe, promowanie produktów i usług w Internecie z wykorzystaniem współczesnych platform programistycznych, programów graficznych i multimedialnych.

Nauczyciele ZSE odbyli wizytę roboczą  w największej szkole zawodowej w regionie Algarve Escola Secundária Tomás Cabreira kształcącą w zawodach z branży elektronicznej i informatycznej. Zapoznali się z bazą dydaktyczno-szkoleniową oraz metodami pracy i zasadami współpracy z firmami. Dyrekcja oraz nauczyciele obu szkół wyrazili duże zainteresowanie rozwojem bezpośredniej współpracy poprzez realizację projektów mobilności Erasmus+.

Podczas stażu nauczyciele ZSE mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje Portugalczyków, np. bacalhau - typowe danie kuchni portugalskiej z dorszem, czy nostalgiczną muzykę fado.  Poznali bogatą historię i ciekawe miejsca miasta pobytu Faro - stolicy regionu Algarve. Jest ono położone na wybrzeżu z widokiem na płytkie laguny rezerwatu przyrody Ria Formosa i pięknie zlokalizowaną Mariną. Zwiedzili katedrę pod wezwaniem Świętej Dziewicy Maryi - jeden z najcenniejszych elementów architektury gotyckiej w całej Portugalii.  W czasie wolnym poznawali także inne ciekawe miejsca regionu - wyspę Culatra,  Lagos – miasto położone nad Oceanem Atlantyckim z bogatą historią od czasów średniowiecza, Tavirę – zabytkowe miasto położone u ujścia rzeki Gilao do Ocenanu Atlantyckiego. Staż w Portugali pozwoli na podniesienie kompetencji zawodowych i językowych nauczycieli zgodnie z europejskimi standardami.

Oficjalna strona projektu: Faro-Portugalia