Erasmus+ Praktyki uczniów ZSE w Walencji !

Dodano:

W okresie od 16.04.2023 do 6.05.2023 grupa 22 uczniów z nauczycielami towarzyszącymi przebywała na praktykach zawodowych w Walencji. Praktyki zostały zorganizowane we współpracy z instytucją partnerską ESMOVIA - Sistema Practices S.I. oraz 11 hiszpańskimi firmami i instytucjami z branży informatycznej i elektronicznej w ramach akredytowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus+ nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000061831.

Przez 3 tygodnie uczniowie ZSE zdobywali nowe umiejętności zawodowe z elektroniki informatyki i automatyki podczas zajęć praktycznych w hiszpańskich zakładach pracy, doskonalili znajomość języka angielskiego w sytuacjach życia codziennego, poznawali kulturę Hiszpani i ćwiczyli podstawy języka hiszpańskiego.  Praktyki realizowali głównie w grupach 2-osobowych, gdzie pod kierunkiem zagranicznych trenerów zdobywali umiejętności zawodowe z projektowania aplikacji webowych, zarządzania serwerami, serwisowania sprzętu komputerowego, obsługi obrabiarek CNC do wykonywania części samochodów, samolotów czy łodzi podwodnych, montażu rozdzielnic do instalacji elektrycznych i systemów ochrony przeciwprzepięciowej. Praktyki odbywały się w firmach: MD Equipos Technólogicos, Industra, Relms, Baukunst, IES Districte Maritim, Microarea, Esmovia, Nadunet, OMVI, Goblue, Instituto Inter, Seymeval. Nielimitowane bilety ważne na wszystkie środki transportu, w tym metro pozwalały na sprawne przemieszczanie się w trzecim co do wielkości mieście Hiszpanii.

Uczestnicy praktyk poznali magię Starego miasta w Walencji z majestatyczną katedrą gdzie znajduje się legendarny kielich Święty Graal  i gotycką wieżą z której  widać zabytkową część Walencji, a w oddali port, morze oraz góry, które otaczają miasto. Zwiedzili kompleks architektoniczny w futurystycznym stylu - Miasto Nauki i Sztuki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) połączony z centrum urokliwymi uliczkami i ogrodami jednego z najciekawszych parków w Europie, umiejscowionym wzdłuż dawnego koryta rzeki Turia.  W weekendy zorganizowane były wyjścia do oceanarium, bioparku, zwiedzanie stadionu w Walencji, rejs katamaranem, wycieczka do parku naturalnego Albufera, wyjście na plażę. Była również okazja do posmakowania hiszpańskich potraw tj. paella valenciana, ciastka Horchata Y Farton, czy churros z czekoladą w Orxaterii Santa Catalina. 

W praktykach brali udział: Konrad Antosz, Jakub Bazan, Mateusz Draus, Krystian Gubernat, Jakub Kliś, Antoni Kłusek, Tobiasz Kmiotek, Kacper Krząstek, Paweł Lidwin, Szymon Madycki, Mateusz Nieroda, Maksym Pasichniuk, Jan Paśko, Miłosz Pulit, Adrian Stawarz, Kacper Suski, Jakub Szafran, Radosław Szawara, Dawid Świerk, Aleksandra Świgoń, Michał Tadla, Jacek Zimirowicz. Opiekunami młodzieży podczas praktyk byli: mgr inż. Zbigniew Niedbała (koordynator projektu), mgr Elżbieta Czech, mgr Beata Bieńko, oraz mgr Grzegorz Wójcik. Praktyki wizytował  w-ce Dyrektor mgr inż. Robert Kasza w celu sprawdzenia jakości logistycznej i merytorycznej stażu. Ze strony instytucji partnerskiej Esmovia koordynacją projektu zajmowała się pani Aleksandra Kuciapa natomiast koordynacją praktyk pani Irene Sapiña Torres.

Strona oficjalna projektu: Valencia - Hiszpania