Podsumowanie projektu Erasmus+ "Dobry wybór - praktyki europejskie"

Dodano:

24 maja 2019 o godz. 10.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu Erasmus+ "Dobry wybór - praktyki europejskie" (nr projektu: 2017-1-PL01-KA102-036192) w ramach którego uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych odbywali praktyki zawodowe we Włoszech, Szwecji, Portugali oraz na Malcie, a nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu „Job Shadowing” w Lizbonie.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły mgr inż. Jerzy Dudzic, który przywitał przybyłą młodzież, nauczycieli i przedstawicieli rzeszowskich zakładów pracy. Podkreślił duże znaczenie zrealizowanego projektu w umacnianiu krajowego i międzynarodowego potencjału szkoły w zakresie poprawy jakości kształcenia uczniów i ich rozwoju społeczno-zawodowego.

Koordynator projektu mgr inż. Stanisław Augustyn omówił założenia, przebieg i główne rezultaty projektu. 3-tygodniowe praktyki zawodowe z elektroniki i informatyki zrealizowano dla 64 uczniów w kilkunastu zagranicznych instytucjach szkoleniowych i firmach. 9-ciu nauczycieli przedmiotów zawodowych brało udział w tygodniowym szkoleniu w partnerskim centrum szkoleniowym w Lizbonie.  Praktyki i szkolenia odbywały się w okresie od listopada 2017 roku do lutego 2019 roku.  Przeprowadzono je stosując europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym – ECVET.  Realizacja projektu po raz kolejny udowadnia zasadność podjętych działań kilkudziesięciu nauczycieli, trenerów, koordynatorów i opiekunów zaangażowanych zarówno w ZSE jak i w zagranicznych instytucjach partnerskich. Potwierdzeniem tego jest wysoka ocena przygotowania i aktywności polskich uczniów wystawiona przez zagranicznych trenerów i koordynatorów a także duże zainteresowanie udziałem w zagranicznych stażach.

Następnie mgr inż. Zbigniew Niedbała, nauczyciel koordynujący projekty Unii Europejskiej od początku ich realizacji w ZSE,  przedstawił rys historyczny projektów UE realizowanych w ZSE. Przypominał, że są one realizowane w naszej szkole od 1998 roku. Zrealizowano 23 projekty ze wsparciem funduszy europejskich, w ramach których ZSE nawiązał bezpośrednią współpracę z ponad 70 szkołami, instytucjami kształcenia zawodowego, uczelniami i firmami z 15 państw europejskich. Każdy projekt obejmował wyjazdy od 2 do 5 grup uczniów i/lub nauczycieli - łącznie  830 uczniów i 50 nauczycieli. W ramach międzynarodowej współpracy w ZSE i współpracujących zakładach pracy przebywało 300 zagranicznych uczniów, nauczycieli, koordynatorów.

Głównym punktem spotkania były prezentacje uczniów ZSE, którzy odbywali praktyki zawodowe w 4 różnych państwach europejskich, prowadzone pod kierunkiem nauczycielki przedmiotów informatycznych mgr Elżbiety Czech, zaangażowanej w opiekę nad młodzieżą podczas pobytu za granicą, jak również upowszechnianie projektu. Spotkanie prowadził uczeń Konrad Mazur. Przebieg i rezultaty zagranicznych praktyk przedstawili uczniowie Maciej Papciak (Włochy), Sebastian Złotek (Szwecja), Jakub Jacek (Malta), Hubert Mazur (Portugalia). Praktyki dwóch grup uczniów przeprowadzono w renomowanych centrach kształcenia zawodowego - Stiftelsen Utbildning Nordkalotten w Övertorneå w Szwecji i w Centro de Formação Profissional da Industria Eletronica, Energia, Telecomunicações, e Tecnologias de Informação (CINEL) w Lizbonie w Portugalii we współpracy z Casa da Educação. We Włoszech i na Malcie praktyki odbywały się w firmach oraz  centrach szkoleniowych i instytucjach organizowane współpracy z firmami pośredniczącymi Mistral w Brescia oraz Training to Malta w Valletta.

W czasie zagranicznych praktyk uczniowie zdobywali wiedzę i doświadczenie w zawodach technik elektronik i technik informatyk, szkoląc się pod kierunkiem zagranicznych trenerów. Sprawdzali swoje zdolności do nauki, pracy i codziennego funkcjonowania w innym środowisku. Potwierdzeniem zdobytego doświadczenia są uzyskane certyfikaty i dokumenty Europass Mobility zwiększające szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości. Uczniowie podkreślali, że pobyt za granicą jest wyjątkowym doświadczeniem. Zwiększa motywację do rozwoju swoich zainteresowań zawodowych czy kulturowych. Jest wspaniałą okazją doskonalenia znajomości języka angielskiego, nauki innych języków a także poznania kultury, obyczajów oraz historii danego kraju. Każdy wyjazd ma swoją szczególną specyfikę również ze względu na samo miejsce stażu - Brescia we Włoszech, Lizbona w Portugali, Valletta na Malcie, Overtornea w Szwecji.  

Pani mgr inż. Anita Paczkowska-Kowalik omówiła przebieg szkolenia nauczycieli typu Job Shadowing w Centrum Kształcenia Zawodowego - CINEL w Lizbonie, gdzie wcześniej polscy uczniowie odbywali praktyki.  Obserwacja ćwiczeń i wykładów prowadzonych przez portugalskich trenerów, bezpośrednie konsultacje w zakresie programów szkoleniowych, poznanie warunków i metod kształcenia w renomowanej zagranicznej instytucji szkoleniowej oraz jej współpracy z firmami - to tylko niektóre ważne aspekty stażu nauczycieli pozwalającego na doskonalenie własnej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

W spotkaniu podsumowującym rezultaty projektu brał udział Dyrektor Szkoły, beneficjanci projektu, uczniowie i nauczyciele ZSE oraz rzeszowskich i podkarpackich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych a także przedstawiciele zakładów pracy i mediów.  Pan Kilar Szymon  - właściciel informatycznej firmy Nanocoder oferującej kompleksowe rozwiązania z działu IT przedstawił współczesne możliwości rozwoju zawodowego uczniów oraz perspektywy przyszłej pracy.  Zachęcał do aktywności w rozwoju swoich predyspozycji i zainteresowań zawodowych.  Podkreślał korzyści z udziału w zagranicznych praktykach również podczas przyszłej pracy w polskich firmach informatycznych. Duże znaczenie mają  tutaj zdobyte kompetencje i doświadczenia związane z doskonaleniem znajomości języka angielskiego, umiejętnością tworzenia projektów bazujących na gruntownej wiedzy zawodowej, współpracą w międzynarodowych zespołach