Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dodano:

Komunikacja ustna jest podstawą oddziaływania na drugą osobę w życiu zawodowym i prywatnym. Głosem pokazujesz swoją pewność siebie, uprzejmość, głosem budujesz dystans albo go skracasz, Nie potok słów, nie mnogość argumentów i danych, ale sposób mówienia ma moc przykuwania uwagi i budowania więzi z rozmówcą. Jak to zrobić samemu? Takim ćwiczeniem dostępnym dla każdego, na dowolnym materiale, o dowolnej porze dnia jest… głośne czytanie. Głośne czytanie to znacznie więcej niż składanie liter w wyrazy, wyrazów w zdania. To trening przed publicznym wypowiadaniem się. Rozwija wyobraźnię, język i pamięć; uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Pomaga nieśmiałym, dotlenia organizm, a przede wszystkim przenosi nas w miejsca, gdzie nasza wyobraźnia nie sięga.

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001. W ramach akcji - w dniach 28, 29 i 30 września nasza biblioteka szkolna zorganizowała trzydniowe spotkania promujące głośne czytanie i czytanie w szerokim tego słowa znaczeniu. Uczniowie czytali fragmenty wybranych tekstów z książek o różnej tematyce oraz lektury szkolne. Zaangażowanie młodzieży było imponujące, a akcja cieszyła się powodzeniem.

W akcji wzięły udział klasy: 1a – opiekun p. Lucyna Drążek, 1g – p. Beata Kotelnicka, 1k – opiekun p. Maria Wilk, 3j – opiekun p. Magdalena Dusza i 3d – opiekun p. Monika Walat.