1. Technik elektronik to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający ciągle nowe wyzwania i dający możliwości samorealizacji i dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Przemysł elektroniczny jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Pracodawcy oczekują absolwenta wyposażonego w wiele kluczowych umiejętności i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość, pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologii.
2. Informacje dodatkowe:
Od 30 lat w szkole działa szkolne studio telewizyjne, obecnie oparte na profesjonalnych urządzeniach producentów takich jak: Canon, Datavideo oraz Blackmagic Design. Uczniowie, głównie kierunku technik elektronik, zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w ramach produkcji telewizyjnej oraz obsługi i konserwacji urządzeń audiowizualnych, nabywają umiejętności pracy z kamerą, światłem oraz obrazem i dźwiękiem w przestrzeni rzeczywistej (produkcja na żywo) jak i wirtualnej (grafika, animacja, efekty komputerowe). Wysoki poziom dydaktyczny zajęć realizowanych w szkolnym studiu telewizyjnym pomaga absolwentom szkoły z łatwością odnaleźć się na rynku pracy w podkarpackich firmach multimedialnych.
3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
a) Kwalifikacja 1:
ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
b) Kwalifikacja 2:
ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych
4. Sylwetka absolwenta:
Zadania zawodowe dotyczą szerokiej gamy nowoczesnych i niezwykle szybko zmieniających się urządzeń elektronicznych z grup: system telewizji satelitarnej, kablowej, dozorowej, system kontroli dostępu i zabezpieczeń, sieci komputerowych oraz sieci automatyki przemysłowej. Z tego względu zawód technika elektronika wymaga ponadprzeciętnych umiejętności z zakresu szeroko rozumianej elektroniki użytkowej (zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle). Jednakże tym samym stwarza absolwentom bardzo duże możliwości zatrudnienia i znalezienia satysfakcjonującej pracy w zawodzie.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik elektronik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
montowania i uruchamiania elementów, układów i urządzeń elektronicznych;
wykonywania instalacji i instalowania urządzeń elektronicznych;
użytkowania instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych;
konserwowania i naprawy instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych;
uzyskania dodatkowych uprawnień, tj.: uprawnień SEP do 1 kV (w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1 kV - wydawane uprawnienia elektryczne w formie świadectwa kwalifikacji są ważne przez okres 5 lat)
Jest też odpowiedzialny za organizację pracy w placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych oraz w innych gałęziach przemysłu i jednostkach, gdzie są szeroko stosowane urządzenia elektroniczne. Technik elektronik może zajmować się serwisem urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych.
Absolwent technikum elektronicznego to osoba przygotowana do pracy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości zawodowej i będąca w stanie szybko aktualizować wiedzę z niezwykle dynamicznej dziedziny, jaką jest elektronika.
5. Technik elektronik znajdzie zatrudnienie w:
zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń elektronicznych;
warsztatach naprawczych sprzętu elektronicznego;
zakładach usługowych i firmach instalujących sprzęt elektroniczny powszechnego użytku;
warsztatach naprawczych urządzeń oraz aparatury elektronicznej i automatyki;
specjalistycznych placówkach handlowych.
W Polsce najwyższe zapotrzebowanie na techników elektroników jest związane z nowymi inwestycjami firm z branży elektronicznej, lokowanymi najczęściej w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Istnieje duże zapotrzebowanie na monterów elektroników w wielu krajach zjednoczonej Europy. Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej.