1. Technik informatyk to twórczy, prestiżowy i bardzo dobrze opłacany zawód dla ludzi dynamicznych i pełnych pomysłowości, który zyskał ogromne znaczenie wraz z upowszechnieniem się komputerów oraz rozwojem Internetu. W chwili obecnej informatyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysł, medycynę, a skończywszy na rozrywce. Rozwój młodego człowieka w tym kierunku roztacza przed nim perspektywę na odniesienie zawodowego i życiowego sukcesu. Wielu informatyków łączy wykonywany zawód ze swoją pasją, uzyskując wiele powodów do zadowolenia i samorealizacji.
2. Informacje dodatkowe
Szkoła umożliwia uczniom realizację swoich pomysłów i nowych rozwiązań technologicznych takich jak:
klimatyzowana serwerownia, oparta na infrastrukturze vSphere do zarządzania serwerami ESXi. Została ona zaprojektowana i wdrożona przez uczniów Elektronika, pod nadzorem nauczycieli informatyki.
strona internetowa szkoły z własnym systemem CMS, w całości zaprojektowana i wykonana przez uczniów, również pod nadzorem nauczycieli informatyki.
elektroniczne tablice informacyjne tworzące system informacji bieżących, które wyświetlane są na kilkudziesięciocalowych telewizorach, zaprojektowane i wdrożone przez uczniów pod nadzorem nauczycieli informatyki.
3. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
a) Kwalifikacja 1:
INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
b) Kwalifikacja 2:
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
4. Sylwetka absolwenta:
Zadania zawodowe obejmują szeroki zakres zagadnień z różnych obszarów branży informatycznej. Z tego względu zawód technika informatyka wymaga rozległej wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojmowanej informatyki oraz szczególnych cech osobowościowych: zdolności logicznego i abstrakcyjnego myślenia, samodzielności i kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole. Jednakże tym samym stwarza absolwentom bardzo duże możliwości zatrudnienia i znalezienia satysfakcjonującej pracy w zawodzie.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
montażu oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych,
naprawy i diagnostyki usterek sprzętu komputerowego,
projektowania i wykonywania lokalnej sieci komputerowej,
projektowania baz danych i administrowania bazami,
konfigurowania urządzeń sieciowych, serwerów, routerów,
tworzenia i administrowania stronami WWW,
tworzenia desktopowych, webowych oraz mobilnych aplikacji internetowych,
administrowania stronami i aplikacjami internetowymi,
cyfrowego przetwarzania obrazu i dźwięku,
projektowania grafiki komputerowej.
Technik informatyk to osoba przygotowana do pracy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości zawodowej w branży technologii informatycznych; jest w stanie szybko aktualizować wiedzę z tej niezwykle dynamicznej dziedziny.
5. Technik informatyk znajdzie zatrudnienie:
w firmach administrujących sieci komputerowe,
w firmach tworzących oprogramowanie komputerowe,
w firmach zarządzających serwerami oraz bazami danych,
w firmach projektujących efektywne serwisy internetowe,
w serwisach i sklepach komputerowych,
w działach obsługi informatycznej dowolnego przedsiębiorstwa.
Zarówno w Polsce jak i pozostałych krajach Europy utrzymuję się bardzo duże zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników sektora branży technologii informatycznych. Prognozy rynku pracy wskazują, że zawód informatyka będzie nadal utrzymywał się na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców. Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie podstawowych usług informatycznych takich jak instalacja systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego, konfiguracja urządzeń peryferyjnych, usług internetowych itp.