Prezentacja rezultatów praktyk zawodowych

Dodano:

"Prezentacja rezultatów praktyk zawodowych w Szwecji, Portugalii, Włoszech i na Malcie w ramach projektu PO WER na zasadach Erasmus+: „Doświadczenia zawodowe drogą do sukcesu”.

13 kwietnia 2018 roku odbyło się podsumowanie i prezentacja rezultatów praktyk zawodowych uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Szwecji, Portugalii, Włoszech i na Malcie. Zagraniczne praktyki zawodowe odbywały się w ramach projektu PO WER na zasadach Erasmus+: „Doświadczenia zawodowe drogą do sukcesu” w okresie od listopada 2016 roku do marca 2018 roku.  Na praktyki wyjechało łącznie 80 uczniów w 20-osobowych grupach z towarzyszącymi im nauczycielami. W ramach tego projektu  zrealizowano również szkolenie zawodowe 12 nauczycieli ZSE w Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Elektronicznego, Energii, Telekomunikacji i Informatyki (CINEL).

Podczas spotkania młodzież i nauczyciele biorący udział w projekcie prezentowali jego przebieg oraz najważniejsze korzyści wynikające z praktyk zawodowych i szkoleń w partnerskich instytucjach szkoleniowych i zakładach pracy 4 różnych państwach Europejskich. Dotyczą one  rozwoju zawodowego, społecznego i osobistego uczniów, ale także doskonalenia nauczycieli i wzmocnienia jakości pracy całej szkoły.

W czasie zagranicznych praktyk uczniowie zdobywali wiedzę i doświadczenie w zawodach technik elektronik i technik informatyk szkoląc się pod kierunkiem zagranicznych trenerów w renomowanych instytucjach szkoleniowych (Szwecja, Portugalia), czy wykonując praktyki w zakładach pracy (Malta, Włochy).  Sprawdzali swoje zdolności do nauki, pracy i codziennego funkcjonowania w całkiem innym środowisku. Potwierdzeniem zdobytego doświadczenia są uzyskane certyfikaty i dokumenty Europass Mobility, zwiększające szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Jak wielokrotnie podkreślano podczas spotkania, pobyt za granicą jest wyjątkowym doświadczeniem. Zwiększa motywację do rozwoju swoich zainteresowań zawodowych czy kulturowych. Jest wspaniałą okazją doskonalenia znajomości języka angielskiego obcych a także poznania kultury, obyczajów oraz historii danego kraju. Każdy wyjazd ma swoją szczególną specyfikę również ze względu na samo miejsce stażu. Na przykład ostatni pobyt w Lizbonie nazywanej perłą Atlantyku, to wspaniała okazja do zwiedzania urzekających często stromych uliczek, pełnych wąskich zaułków z dobiegającymi z knajpek dźwiękami muzyki fado.

W spotkaniu podsumowującym rezultaty projektu  brał udział Dyrektor Szkoły, beneficjanci projektu, uczestnicy projektu, uczniowie i nauczyciele ZSE oraz rzeszowskich i podkarpackich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.