Międzynarodowa wymiana młodzieży polskiej i izraelskiej!

Dodano:

 

 

Od 2 do 8  października 2018 r. grupa 15 uczniów naszej szkoły pod opieką dwóch nauczycielek (koordynatorki mgr Beaty Kotelnickiej i anglistki mgr Agnieszki Gonet) uczestniczyła w projekcie pt. Polsko-izraelski dialog z kulturą. Gościła w Polsce 15 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Amos De-Shalit High School w Rehovot w Izraelu. Projekt realizowany był w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Gminę Miasto Rzeszów.

Na Podkarpaciu uczestnicy wymiany polsko-izraelskiej  zwiedzili Rzeszów, spotkali się z kadrą naukową z  Zakładu Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poznali uroki Bieszczadów, gdzie przebywali z dwudniową wizytą. Podziwiali polską myśl techniczną podczas  zwiedzania elektrowni wodnej w Solinie. Z Połoniny Wetlińskiej oglądali wielobarwne szczyty. W napiętym programie projektu nie zabrakło wizyty w parku przy zamku w Łańcucie i w tamtejszej synagodze. Była też wspólna modlitwa  przy pomniku ofiar nazistów w Borach Głogowskich.  Zaś wizyta oraz warsztaty w Muzeum Ulmów w Markowej skłoniły  wszystkich do refleksji nad tragiczną historią dwóch narodów. Była to możliwość przypomnienia, jak ważna jest pamięć o wspólnej przeszłości i współistnieniu naszych narodów, zrozumienie skomplikowanej historii.

Zupełnie odmienny w atmosferze był pobyt uczestników projektu na terenie skansenu w Kolbuszowej. Była to okazja do wspólnej zabawy przy lepieniu glinianych garnków, przymierzaniu strojów Lasowiaków i Rzeszowiaków. Udział w tegorocznej wymianie młodzieży wzmocnił dialog między Polakami i Izraelczykami, nauczył tolerancji, akceptacji inności, poszanowania innej kultury, pomógł w obalaniu stereotypów i wzajemnych uprzedzeń. W listopadzie grupa z Elektronika odwiedzi rówieśników w Izraelu.